Blog

Styl boho – czym właściwie jest i za co aż tak go kochamy?

Sukienka w kwiaty, kurtka jeansowa, sandały rzymianki, torba z frędzlami i cała masa ozdób: apaszki, opaski, naszyjniki, kolczyki. To kluczowe składniki boho szyku. Ale w szafie współczesnej hipiski powinno znaleźć się coś jeszcze.

 

 

Dzieci kwiaty, kolorowe ptaki, cygańskie księżniczki… Chociaż większość z nas prowadzi poukładane życie, z pracą od 9:00 do 17:00, odbieraniem dzieci ze szkoły i wieczorami spędzanymi na kanapie, to fascynuje nas ich styl. Dlaczego? Bo jest wyrazem wolności, odwagi i radości życia. Poza tym boho jest demokratyczne, dobrze wyglądają w nim kobiety o różnych typach urody, w każdym wieku i rozmiarze. Nie wymaga też od nas zbyt dużego wysiłku – możemy po prostu założyć sukienkę maxi, rozpinany sweter i mnóstwo ozdób. I za to również je kochamy! Tu nikt nie zarzuci nam przesady. Możemy łączyć wzory i kolory, nosić koronki w ciągu dnia i wszystko z frędzlami, wiązać apaszki we włosach i pobrzękiwać biżuterią od stóp do głów. I cieszyć się tym. Bo ten szlachetny minimalizm trochę nam wmówiono. Oczywiście, w biurze jesteśmy profesjonalne i zapięte na ostatni guzik, ale po godzinach lubimy pofrunąć. Styl francuskiej bohemy daje nam skrzydła. Wyzwala w nas kreatywność, przypomina o tym, kim jesteśmy i do czego dążymy. Jest przejawem buntu wobec zastanego porządku i manifestacją wolności. Jest urzekająco nonszalancki.

 

Co to jest styl boho?

 

Nazwa pochodzi od słowa bohema, którym określano francuską cyganerię artystyczną. Był to kolektyw kolorowych ptaków, głównie pisarzy, poetów, malarzy i aktorów, którzy mieszkali, tworzyli i – jakbyśmy dziś powiedzieli – imprezowali w XIX-wiecznym Paryżu. Wyróżniali się na tle mieszkańców miasta nie tylko swoją profesją i wolnościowym myśleniem, ale również strojem. Unikalny styl francuskiej bohemy odzwierciedlał postawę sprzeciwu wobec zastanego porządku, związany był z trudną sytuacją materialną grupy i wynikał z fascynacji tułaczym życiem Cyganów. Była to więc pełna ekspresji mieszanka: podniszczonych ubrań, powtórnie używanych materiałów i noszonej bez umiaru biżuterii. Na obecny charakter stylu boho wpływ miała również jego reinterpretacje z lat 60 i 70., czyli kultura dzieci kwiatów oraz późniejsza z lat 90., kiedy świat (nie tylko mody) zachłysnął się stylem życia kalifornijskich surferów. Co łączy te trzy ruchy? Potrzeba wolności, nonkonformizm i skłonność do dobrej zabawy.

 

Stylizacje boho – co musi się znaleźć w Twojej szafie

 

Nie jesteśmy fanami haseł typu „must-have sezonu”, albo „musisz to mieć”, ale są ubrania, bez których nie da się stworzyć stylizacji w duchu hippie. Dobra wiadomości jest taka, że nie jest ich dużo, można je łączyć na wiele sposobów i nosić do połowy rzeczy, które już masz w swojej szafie, albo dziesięć lat temu wyniosłaś do piwnicy. O czym warto pamiętać? Styl boho nie lubi sztywnych materiałów – wyjątek robi dla jeansu i zamszu, kocha wszystko, co naturalne: wełnę, bawełnę, len i nie wyobraża sobie życia bez wzorów, koronek, falban, haftów i frędzli… Bawmy się tym!

Styl boho – czym właściwie jest i za co aż tak go kochamy?